کتاب مقدمه ای بر تاریخ گرافیک در ایران

كتاب مقدمه ای بر تاریخ گرافیک در ایران به تازگي توسط موسسه فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر منتشر شده است .
نویسنده این کتاب پرویز تناولی است یکی از شناخته شده ترین هنرمندان معاصر ایرانی مي باشد.

در پیش‌گفتار اين کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ گرافیک در ایران» توضيح داده شده و در ادامه «پرویز تناولی» از آشنایی خودش با «چاپ سنگی» در ایران و تلاش برای یافتن نمونه‌های به‌جا مانده از اين نوع چاپ مي گويد. وي تاکید می‌کند که تاریخ گرافیک ایران را می‌توان با این آثار بررسی کرد و نباید به ۴۰-۵۰ سال اخیر بسنده کنیم.
فصل اول اين كتاب با‌ عنوان «چاپ در ایران» به تاریخچه این صنعت چاپ در ايران اشاراتي دارد و با پاراگرافی از سفرنامه «شاردن» درباره علاقه مردم این سرزمین به چاپ آغاز شده است
در بخش «چاپخانه‌ها» از تعداد و محل آن‌ها نوشته شده و این‌که به شکل عجیب و تاسف‌انگیزی حتی یکی از این آن‌ها یا ابزار و سنگ‌های بزرگ‌شان باقی نمانده است مي گويد .در فصل‌های بعد با عناوین «ناشر و تیراژ کتاب»، «روزنامه»، «تجددگرایی و کالاهای خارجی»، «بسته‌بندی»، «پوسترهای مذهبی»، «اثرات چاپ سنگی بر دیگر هنرها» تاریخ چاپ سنگی ایران بررسی شده است. بخش عمده‌ای از کتاب به تصاویر رنگی و سیاه و سفید با کیفیتی از صفحات کتاب‌ها، روزنامه‌ها، پوسترها و… -که به روش سنگی چاپ شده‌اند – اختصاص دارد.
کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ گرافیک در ایران»، پژوهش ارزشمندی است که خواندن آن و دیدن تصاویرش برای همه علاقه‌مندان هنر جذاب خواهد بود.

عنوان: مقدمه ای بر تاریخ گرافیک در ایران
تالیف: پرویز تناولی
ناشر: چاپ و نشر نظر
موضوع: گرافیک
تعداد صفحات: 232 صفحه
قطع: رقعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *